OCTA cenu izmaiņas: jaunākās tendences, kas ietekmē polišu maksājumus
|
|
||
Pēdējos gados Latvijā novērotas būtiskas izmaiņas OCTA apdrošināšanas polišu cenās, ko ietekmē gan normatīvās izmaiņas, gan dažādi tirgus faktori. Ja vēlies uzzināt, kāpēc par polisi, visticamāk, maksāsi vairāk, esam apskatījuši vairākus iespējamos iemeslus.
Normatīvās izmaiņas OCTA jomā
- 2024. gada 14. novembrī Latvijas Republikas Saeima pieņēma grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas:
- Obligāta OCTA visiem reģistrētiem transportlīdzekļiem: Iepriekš OCTA polise bija nepieciešama tikai tiem transportlīdzekļiem, kas piedalījās ceļu satiksmē. Saskaņā ar jaunajiem grozījumiem, sākot no 2025. gada 1. novembra, OCTA būs obligāta visiem transportlīdzekļiem, ja vien to reģistrācija nav pārtraukta uz laiku. Šī izmaiņa varētu palielināt pieprasījumu pēc OCTA polisēm, potenciāli ietekmējot arī to cenas.
- OCTA prasības elektroskrejriteņiem: No 2025. gada 1. jūlija OCTA būs obligāta arī elektroskrejriteņiem jeb skūteriem. Šī prasība varētu palielināt apdrošināšanas tirgus apjomu un ietekmēt polišu cenu struktūru.
- Atlīdzību limitu palielināšana:
Saskaņā ar Eiropas Komisijas direktīvu, kas stājās spēkā 2023. gada decembrī, zaudējumu atlīdzību limiti tiks palielināti līdz 6,45 miljoniem eiro par katru negadījumu neatkarīgi no cietušo skaita vai 1,3 miljoniem eiro par katru cietušo personu. Šīs izmaiņas varētu radīt spiedienu uz apdrošinātājiem paaugstināt OCTA polišu cenas, lai segtu potenciāli lielākas izmaksas.

Citi faktori, kas ietekmē OCTA cenu
Papildus normatīvajām izmaiņām, OCTA cenu ietekmē arī citi faktori:- Ceļu satiksmes negadījumu skaita pieaugums: Pēc pandēmijas ierobežojumu atcelšanas palielinājās transportlīdzekļu kustība, kas veicināja negadījumu skaita pieaugumu. Tas savukārt palielina apdrošināšanas atlīdzību izmaksas, kas var atspoguļoties polišu cenās.
- Remonta izmaksu pieaugums: Inflācija un rezerves daļu cenu pieaugums palielina transportlīdzekļu remonta izmaksas, kas tieši ietekmē apdrošināšanas atlīdzību apmēru un līdz ar to arī polišu cenas.

Ko darīt, ja apdrošināšanas polise kļūst par neplānotu izdevumu?
Ne vienmēr lielāka apdrošināšanas maksa nozīmē sliktāku situāciju – bieži vien cenas pieaugums atspoguļo uzlabotu aizsardzību un lielāku finansiālo drošību negadījuma gadījumā. Taču, ja polises apmaksa sagādā grūtības, var apsvērt elastīgākus maksājumu risinājumus.- Maksājumu sadalīšana:
daudzi apdrošinātāji ļauj maksāt pa daļām, kas samazina slogu budžetam. - Apdrošināšanas periods:
Ilgāks apdrošināšanas periods bieži vien nozīmē zemāku polises cenu mēnesī. Tādēļ, iegādājoties OCTA polisi uz ilgāku laika periodu, piemēram, uz gadu, var samazināt kopējās izmaksas. - Īstermiņa aizdevums:
ja apdrošināšanas polise ir nepieciešama nekavējoties, bet brīvi līdzekļi šobrīd nav pieejami, var apsvērt ātro kredītu kā pagaidu risinājumu. Tā ir iespēja segt steidzamus izdevumus un izvairīties no riska braukt ar neapdrošinātu transportlīdzekli.

Vairāk par OCTA un pārējo apdrošināšanas veidu tirgus tendencēm 2025. gadā lasi Vivus.lv bloga rakstā Apdrošināšanas tirgus tendences Latvijā - ko gaidīt 2025. gadā.